Diğer yazılar

“Barış istiyorsan, adalet ve eşitlik için çalış”

kssd10.jpg“Barış istiyorsan, adalet ve eşitlik için çalış”. Bu sözü seviyorum. Çünkü insanlık olarak temel  problemimize parmak basıyor. 

*Bu yazı TKSSD tarafından 6 Aralık 2018’de İstanbul’da düzenlenen 10. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi için hazırladığım konuşma notlarına dayanıyor.

Eşitsizlikler aç gözlülüğümüzle ilişkili. Hakkımızdan fazlasını istemek, hakkımızdan fazlasını “hak ettiğimizi” düşünmek. Eşitsizlik ve adaletsizlikler huzursuzlukları beraberinde getiriyor. Çünkü hak ettiğinin çok azıyla yaşayan, açlık çeken insanlar var.

2030’a kadar bu hedeflerin hepsini yerine getiremeyebiliriz ama sıfır açlık belki de en kolay çözebileceğimiz hedef. Çünkü açları doyurmak için sadece yardımseverlik yetiyor.

Ama yoksulluğu bitirmek için daha köklü bir felsefi değişime ihtiyacımız var. Yoksulluğun kader olmadığını ve eşitsizliğin anormal bir durum olduğunu kabullenmekle başlayacağız. Cebinizde para olduğu için istediğinizi satın alma veya sürekli yeme içme hakkına sahip olmamak demek aslında bu.

Hak ettiğimiz günde 1500 kalori. İhtiyacımız ise yeme içme, neslini sürdürebilme ve temel güvenlik ve sosyal güvence. Bunun yanına sağlık ve eğitimi ekleyebiliriz belki.

Bireysel değişim burada her şeyin başı. SKH 12 bizlere sorumlu tüketim ve üretim diyor. Tüketimi başa alıyor.

“Bilinçli tüketim” de demedik bunu Türkçe’ye çevirirken. Çünkü bilinç kişisel bütçeyi korumaya dair bir çağrışıma sahip. Sorumluluk ise üçüncü kişileri ve doğayı çağrıştırıyor. Sorumluluğu ciddiye aşan bireylerin firmaları talep yoluyla ciddi biçimde değiştirme şansları var. Aynen aynı bireylerin bu sefer işçi veya üretici kimlikleriyle eğer örgütlenme hakları varsa firmaları daha insana yakışır üretim koşullarına zorlaması gibi. Asıl güç bireyde.

Ama bir yandan da Şükran Günü sonrası Cumayı Muhteşem Cuma, Efsane Cuma yaptık. Dolayısıyla burada tüketim kelimesi birey, talep/mevzuat dediğimizi ise Gezegen diye değiştirmemiz lazım (doğa, biyosfer, diğer kıt kaynaklar).

Dünyaca ünlü hızlı tüketim malları üreticilerinde sürdürülebilirliği politikalarına ve karar alma süreçlerine eklemleme trendi hızlandı. Bu elbette takdir edilecek bir durum, ama şunu da görmek lazım, talep ve mevzuat değişimi gelmeden bu yola girebilmek stratejik bir hamle aynı zamanda. Talep ve mevzuat bir anda değişmeyecek. Bir devrim beklemeyelim. Ama evrim başladı.

İklim eylemi bunlardan bağımsız bir konu değil. Plastik kirliliği sudaki yaşamı, plansız yapılaşma ve yine insan faaliyetleri karasal yaşamı tehdit ediyor.

Vita tenekelerini saksı yapan bir nesilden haftada kişi başı 10-15 plastik kap veya atık üreten bir nesle sorgusuz geçmemiz çok düşündürücü. Türkiye’deki ilk pet şişeli su markası Şaşal çıktığında hepimiz en azından şaşırmıştık. Sorgulama yeteneğimizi kaybettik. Gezegenimizi kolaylığa ve ucuzluğa tercih ettik.

KSS özünde bir suçluluk barındırıyor sanki. Türkiyeye ilk girişi de tercüme yoluyla 80’li yıllar olabilir. Global liberal rüzgarla bir bağlantısı var. Sürdürülebilir ve kapsayıcı iş modeli aslında asıl sorumluluğumuz. Yani hem sosyal hem de çevresel sorumluluğumuz var hepimizin. İşin özğnde her zaman bireyler ve insan var ama dünyayı mahveden insanı sürekli öne çıkarmanın ve özenle vurgulamanın da egoist ve hatalı bir tarafı var.

Dilovası’nda kanser vakalarına katkıda bulunan bir markanın orada bir okul açması veya alakasız bir yerde hatıra ormanı dikmesinden önceki ve asıl sorumluluğu, insanı ve gezegeni odağına alan bir iş modeli kurabilmesinde.

Tedarik zincirimden üretimime dağıtımımdan servisime ve geri dönüşüme kadar her yerde pay ve sorumluluk sahibiyim. Bunların birini bile eksik yaptığımda şikayet etme hakkım yok. KSS ve KÇS’yi birleştirmek zorundayım.

Kadın çalışan ve yönetici sayımdan, bangladeşte ürettirdiğim tişörtün atölyesindeki işçiye, ayakkabı veya boya imalathanemdeki kimyasalların işçime zararından, fabrikamın bacasından çıkan dumanın çocukların ciğerlerini karartmasından ben sorumluyum.

İnsana yakışır iş de benim alanım, kadın da, sağlık da.

 

 

 

 

 

 

Standart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s