Diğer yazılar

İnsani gelişmenin 25 yılı

2015 yılında İnsani Gelişme Raporu’nun 25. yılını kutluyoruz. UNDP’nin en bilinen yıllık raporu olan İnsani Gelişme Raporu ilk olarak 1990 yılında yayımlanmıştı.

JVurIC9iHQ25M6h4CzZpcAVeG-ZWzwkAlxEE8iJ9b6g

UNDP’nin İnsani Gelişme Raporu’nun yayımlanmasından sorumlu ofisi, şimdi bu nedenle “İnsani Gelişmenin 25 Yılı” başlıklı bir kampanya başlattı.

Kampanya, “insani gelişme” kavramının kalkınma söylemine nasıl bir katkıda bulunduğunu vurgulamayı hedefliyor.

Kampanya kapsamında İnsani Gelişme e-bülteninin özel bir sayısı yayımlandı.

Bu sayıya BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, UNDP Başkanı Helen Clark, Norveç Veliaht Prensi Haakon, Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson, İsveç Başbakanı Stefan Löfven ve İngiliz yardım kuruluşu Oxfam International’ın başkanı Winnie Byanyima yazılarıyla katkıda bulundular.

UNDP ayrıca İnsani Gelişmenin 25 Yılı başlıklı özel bir web sitesi de hazırladı. Sitede, bu 25 yıllık süre zarfında oluşturulan en dikkat çekici içeriklere ulaşmak mümkün.

Sosyal medya üzerinde de #HumanDev25 etiketi ile ilgili içeriklere göz atılabiliyor. İnsani Gelişme Raporu ofisinin Twitter ve Facebook hesaplarını not etmekte de fayda var.

Türkçe kaynaklar

İnsani Gelişme Raporu Ofisi’nin web sitesinde şu ana kadar yayımlanan tüm raporlara erişmek mümkün. Bu sitede ayrıca bölgesel ve ulusal düzeyde yayımlanan insani gelişme raporlarına da ulaşılabiliyor.

Türkiye’de de İnsani Gelişme Raporları geniş yankı uyandırıyor. Özellikle de ülkelerin insani gelişmişlik seviyesine göre sıralandığı insani gelişme endeksi, basında öteden beri epeyce ilgi çekiyor.

UNDP Türkiye ofisi, çoğu zaman, imkanlar ölçüsünde, raporların yönetici özetlerini Türkçeleştiriyor. Bunlara şuradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de UNDP tarafından 1990’lı yıllardan bu yana, düzenli aralıklarla olmasa da, ulusal insani gelişme raporları da yayımlanıyor. 1992 yılından bu yana yayımladığımız raporlara buradan ulaşmak mümkün. İngilizceleri ise burada.

Türkiye’deki bir sonraki ulusal insani gelişme raporumuz, kapsayıcı büyüme üzerine olacak. 2016 yılının ilk yarısında yayımlanmış olmasını umuyoruz bu raporun.

İnsani Gelişme Raporları, şu ana kadar kalkınmanın büyümeden ibaret olmadığını küresel düzeyde vurgulamanın en güzel yolu oldu.

Sonuç olarak bu raporlar kalkınma gündemini ve söylemini hem şekillendiriyor, hem de küresel kalkınma tecrübesindeki gelişmeleri her seferinde metodolojisine dahil etmeye çalışıyor. Kısacası yöntemi de sürekli gelişiyor.

Bu seneki rapora da az kaldı, bu arada.

Fv7vE-FHAeKtXkStZaXycTVItvQL0OGzX0gQgUdZvzo

Hadi son söz, bu 25 yıllık raporlar dizisinin ilkinden gelsin.

1990 yılında yayımlanan ilk İnsani Gelişme Raporunun da belirttiği gibi: “İnsanlar bir ulusun gerçek zenginliği; ve insani gelişmenin hedefi de insanları seçeneklerini çoğaltmak.”

İyi ki doğdun İGR!

Standart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s