Yeni Ufuklar

İnternetle Hayat Kolay

Podcast 119

Bu bölümde, gençlerin büyüklere internet okuryazarlığı eğitimi verdiği ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesinden söz edeceğiz.

Faik Uyanık: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği’nin hazırladığı Yeni Ufuklar Programı ile karşınızdayız. Bu bölümde, gençlerin büyüklere internet okuryazarlığı eğitimi verdiği ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesinden söz edeceğiz. Türkiye’nin dört bir yanından gençler, büyüklere internetin güvenli kullanımı, e-posta kullanımı, e-devlet uygulamaları, görüntülü haberleşme, çevrimiçi bankacılık, sosyal medyanın bilinçli kullanımı gibi konularda eğitimler veriyor. ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesinin Proje Koordinatörü Itır Akdoğan projenin amaçlarını şöyle anlatıyor:

Itır Akdoğan: İnternet üzerinde sunulan kamu hizmetleri ve özel hizmetler dünyada ve Türkiye’de birçok kişinin hayatını kolaylaştırıyor. Ülkemizde internet kullanımı hızla artıyor ancak hala tüm yurttaşlar bu teknolojiden eşit ölçüde yararlanamıyorlar. Özellikle daha az gelişmiş kentlerde 35 yaş üstünde özellikle kadınlar bu alandaki en büyük dezavantajlı grubu oluşturuyorlar. ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesi işte tam da bu grubu hedefliyor. Ve bu kişilere internet kullanımlarının artması için destek sağlıyor. Bu projenin 4 ana hedefi var. Bir tanesi Türkiye’de internet okuryazarlığı oranının artırılması. İkincisi kamu ve özel sektörün sunduğu e-hizmetlerin kullanımı için kapasite gelişimi desteği. Üçüncüsü sosyal medya araçlarının bilinçli kullanımı konusunda farkındalık sağlanması. Sonuncusu ise internetin güvenli kullanımı hakkında bilincin artırılması. Söylediğim gibi 35 yaş üstündeki yurttaşların ve özellikle kadınların bu eğitimlerden yararlanarak daha bilinçli internet kullanıcıları ve daha bilinçli e-yurttaşlar olmalarını hedefliyor proje.

Faik Uyanık: Proje Koordinatörü Itır Akdoğan’ı dinliyorduk.“İnternetle Hayat Kolay” projesi TTNET, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve UNDP işbirliği ile yürütülüyor. Projenin internet sitesine internetlehayatkolay.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Peki, proje nasıl yürütülüyor? Itır Akdoğan anlatıyor:

Itır Akdoğan: Proje gönüllülük üzerine yürüyor. 15-30 yaş arası gönüllü gençler, 35 yaş üstü yurttaşları eğitiyorlar. Bu gönüllü gençler projenin eğitmen eğitimini alıyorlar ve projenin gönüllüsü, gönüllü eğitmeni oluyorlar. Proje kalkınmada öncelikli 20 kentte uygulanıyor. Pilot aşamasında 123 genç eğitildi 20 kentte. Ve yine bu deneme aşamasında 3000’e yakın yurttaş bu eğitimleri aldı. Önümüzdeki dönemde bu proje 3 yıl olarak şimdilik planlandı. 2017’nin sonuna kadar 35,000 yurttaşın bu eğitimlerden geçirilerek daha bilinçli internet kullanıcısı ve daha bilinçli e-hizmetler kullanıcıları olması hedefleniyor.

Faik Uyanık: Itır Akdoğan’ı dinledik. Bu bölüme katkıda bulunmak isterseniz konuştuğumuz konuya ilişkin görüş ve katkılarınızı #yeniufuklar etiketiyle Twitter üzerinden bizlere aktarabilirsiniz. 2012 yılında başlatılan proje ile bu yıl, Mersin, Kahramanmaraş, Karaman, Yozgat, Ordu, Çorum, Artvin, Amasya, Bayburt, Bartın, Manisa, Çanakkale, Batman, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Erzincan, Bingöl, Erzurum ve Hakkari’den oluşan toplam 20 ilde 12 bin kişinin dijital dünya ile tanıştırılması hedefleniyor. Şırnak’ta gönüllü olarak internet okuryazarlığı eğitimi veren Mehmet Bilir bugüne kadar 19 eğitim verdi ve diğer gönüllü arkadaşlarıyla beraber Şırnak’ta yaklaşık 450 kişiye ulaştı. Mehmet, ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesinin neden önemli olduğunu şöyle anlatıyor:

Mehmet Bilir: Günümüz gittikçe teknolojiyle tamamen haşır neşir olan bir statüye geçti, bütün işlemlerimizi artık internet üzerinden yapıyoruz. Özellikle doğu ve güneydoğuda bunun eksikliği iletişimde bizde sorun yaratıyor. Sivil toplum kuruluşu olarak çalıştığınızda genelde bütün eğitim programlarımız internet üzerinden ve buradaki doğu ve güneydoğu bölgesinde bu bir dezavantaj konumundaydı aslında. Hem elektrik sorunu var hem internet sorunu var. Yani internetle geç tanışmış bir bölgeydik biz. Şimdi bu böyle olunca insanlarımıza interneti anlatabilmenin interneti öğretebilmenin onlarla daha iletişim kurabilmenin buradan geçebileceğini düşündüm ben. Çok da işe yaradı zaten. Yaptığımız bütün eğitimlerde geri dönüşümlerde bunu alıyoruz.

Faik Uyanık: Proje eğitmenlerinden Mehmet Bilir’i dinliyorduk. Mehmet, verdiği eğitimlerle kendi hayatında nelerin değiştiğini ise şöyle anlatıyor:

Mehmet Bilir: Zaten eğitimin en güzel tarafı da bu. Öğretirken kendiniz de öğreniyorsunuz aslında. Yani ben onlara interneti öğretirken içinde bulunduğum durum aslında bir nevi bu bir intikam alma. Çünkü bugüne kadar beni dinlememiş kesim söz hakkım olmadığı ortamlarda genellikle 35 yaş üstü insanlardan bahsediyorum. Meclislerde sözü geçen insanlara bu sefer eğitimi ben veriyorum. Yani bugüne kadar benim üzerimde söz hakkı olan insanlar beni bir yerlere yönlendirenler eğitimimi sağlayanlar bu sefer onlara eğitim vermek bir nevi intikam oldu. Bugüne kadar bana söz hakkı vermediler ama şimdi onlara eğitmenlik yapıyorum. Yani işin biraz da ironik tarafı var.

Faik Uyanık: ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesinde gönüllü eğitmen olan Mehmet Bilir, eğitimlerin çok eğlenceli ve faydalı olduğunu söylüyor. Ayrıca engelli bir gruba verdikleri eğitimden sonra bu grubun hayatında neler değiştirdiklerini ise şöyle anlatıyor:

Mehmet Bilir: Bu engelli grubumuz hemen ilk iş olarak eğitimin ikinci gününden sonra örgütlenmeye başladılar. Kendi web sitelerini nasıl açabiliriz, duyurularımızı nasıl yapabiliriz. Bizim şuan bulunduğumuz yerde engellilere yönelik herhangi bir çalışma yok. Kamu kurum ve kuruluşlarının bina girişlerinde engellilere göre yapılandırılmamış. Bununla ilgili nasıl bir çalışma yaparız diye başladılar. Hemen zaten 1 ay sonra bize geri dönüş yaparak teşekkür ettiklerini söylediler. Hemen bir programa katılmışlar. Programda ilin valisinden söz almışlar. Hemen baktık ki kamu kurum ve kuruluşlarının girişleri engellilere yönelik değiştirilmeye başlanmış. İnternette başlatmış oldukları bir kampanyayla bunu dile getirdiler. Hemen bir ay içinde çözüme kavuştu. Bu inanılmaz güzel şeyler. Bizi motive eden şeyler aslında. İşte projenin en güzel tarafları da bu.

Faik Uyanık: Mehmet Bilir’i dinledik. Şanlıurfa’da ‘İnternetle Hayat Kolay’ gönüllüsü olan Şengül Ayık, kendi bölgesindeki kadınların da bu projeden yararlanmasını istediği için bu projede yer aldığını söylüyor. Eğitim verdiği grupların internetle ilgili önyargılarındansa şöyle bahsediyor:

Şengül Ayık: Projedeki eğitimleri sunarken gerçekten şunu gördüm. Hani kadınlar benim düşündüğüm düzeyin çok daha altındaydılar. Ve hayatında hiç bilgisayar görmeyen kadınlar vardı. Ben onlarla karşılaştım. Hani bilgisayara dokunursak patlar, fareyi ellersek yanlış klavyeyi tuşlarsak falan filan gibisinden. İnternet çok kötü, internet bağımlılık yapıyor, internet bütün gününü öldürüyor, internet bütün zamanını öldürüyor, bilgisayara dokunursak patlar, internet sadece alışveriş için, internet sadece televizyon izlemek için. Sadece bu düşünceleri var basit şekilde. Ama biz onlara bunun olmadığını gösterdik. Mesela internet sadece kızlar kullandıkları zaman mesela sadece evlenme programı tarzında kullanıyorlar ben çok bunu duydum kadınlardan. Bunun öyle olmadığını aslında internetin hayatımıza sağladığı yararlar üstünde durdum ve en azından çok olmasa da biraz da olsa onlara hitap edecek şekilde kafasındaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Başarılı da oldu gördüm çünkü.

Faik Uyanık: Şengül Ayık’ı dinledik. Şengül verdiği bu eğitimlerde deneyimlediklerini ise şöyle anlatıyor:

Şengül Ayık: Bu benim ilk projemdi. Aktif olarak çalışabileceğim ve kendimi gösterebileceğim ilk gönüllülük çalışmamdı. Daha önce biz çocuklar üzerinde ama ilk defa kadınların karşısına çıktım. Ve bunlardan çoğunluğu kendi memleketim olduğu için akrabalarım oldu. Onların karşısında ilk başta bir heyecan oluyor. Ama daha sonra her şeyden önce ben onun karşısında heyecanımı yenebilmeyi öğrendim. Tabi ki de olacaktı çünkü sonuçta kolay bir iş yapmıyoruz. Kadınlara bir şey vermeye çalışıyoruz. Ve onların düşüncelerini kırmak da onların bilgisayarla olan düşüncelerini internetle olan düşüncelerini kırmak da daha çok teşvik ediyor bu projeyi.

Faik Uyanık: Şanlıurfa’dan İnternetle Hayat Kolay gönüllüsü olan Şengül Ayık’ı dinliyorduk. Peki, projeye sizler nasıl gönüllü olabilirsiniz? Proje Koordinatörü Itır Akdoğan:

Itır Akdoğan: 15-30 yaş arası gençler 35 yaş üstü yurttaşları eğitiyorlar bu projede. Projenin yürütücü ortağı Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği. Bizim açtığımız açık duyurulara gençler başvuru yapıyorlar. Proje söylediğim gibi 20 kentte kalkınmada öncelikli ve internet penetrasyonunun düşük olduğu 20 kentte uygulanıyor. Bu 20 kentte yaşayan ya da bu 20 kentte okuyan gençler başvuruda bulunabiliyorlar. Projenin her yıl için kendine koyduğu bir eğitmen sayısı hedefi var. Bu hedef ışığında yapılan başvurularda elemeler yapılıyor. Telefon mülakatı yapılıyor. Bu telefon mülakatını da geçen arkadaşlar eğitmen eğitimlerine davet ediliyorlar. Projenin eğitmen eğitimini aldıktan sonra da projenin gönüllü eğitmeni oluyorlar. Daha sonra da kentlerinde her biri bir yıl boyunca 100 35 yaş üstünde yurttaşı eğitiyorlar. Bunun için yerel ortaklıklar kuruyorlar. Tabi ki biz destekliyoruz 3 ortak olarak da UNDP, TTNET ve Habitat olarak. Ama bu gençlerin hem eğitmen olarak hem de yerel paydaşlarla ortaklıklar kurmaları açısından onlara çok önemli deneyimler kazandıran çok ilginç ve eğlenceli bir deneyim olmuş oluyor bu gönüllülük tecrübesi arkadaşlar için.

Faik Uyanık: ‘İnternetle Hayat Kolay’ projemizin Proje Direktörü Itır Akdoğan’ın bu sözleriyle Yeni Ufuklar’ın bu haftalık da sonuna gelmiş oluyoruz. Bu bölümde gençlerin büyüklere internet okuryazarlığı eğitimi verdiği ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesinden bahsettik ve UNDP Türkiye’nin hazırladığı Yeni Ufuklar’ın bu haftalık da sonuna geldik. Programı Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyosu – Radyo İlef’de hazırladık. Programımıza İstanbul’da FM bandında ve internette Açık Radyo’dan, yayın ağımızdaki üniversite radyolarından ve podcast formatında iTunes, Soundcloud, TuneIn, Pure Connect ve Audioboo üzerinden, Yodiviki mobil uygulamasından, ayrıca tr.undp.org adresinden ulaşabilirsiniz. Sosyal medya üzerinde kullanıcı adımız undpturkiye. Tekrar görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

Konuklar:

Itır Akdoğan, Proje Koordinatörü
Mehmet Bilir, Proje Gönüllü Eğitmeni
Şengül Ayık, Proje Gönüllü Eğitmeni

Reklamlar
Standart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s